Size bir telefon kadar yakınız
02166840910
05322469134
Dil Seçin
tren

ÇELİK KONSTRÜKSİYON

Anasayfa » ÇELİK KONSTRÜKSİYON

çelik konstrüksiyon

ÇELİK KONSTRÜKSİYON

Ağırlıklı olarak sanayi yapılarında, fabrikaların yapımında kullanılan çelik konstrüksiyon uzun ömürlü olması ilede diğer malzemeler oranla öne çıkmaktadır.Projenin İmalatı yapıldıktan sonra şantiyede hızlı montajı ile de zamandan tasarruf edilmiş olur.

Çelik konstrüksiyon ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşan bir üründür.

Çelik konstrüksiyon , çelik malzemelerde montajı kadar demontaj özelliğide önemlidir.Yapmış olduğunuz çelik konstrüksiyon binanın büyümesinde veya yer değiştirmesinde demontaj özelliği sayesinde tercih sebebi olmuştur.

Ülkemizdeki kentleşmenin büyük çoğunluğu 1. ve 2. derecede deprem bölgesinde yoğunlaşmıştır. Buna oranla çelik konstrüksiyon yapı sistemlerine olan tercih geçmişte oldukça azdı. Çelik yapılar diğer taşıyıcı sistemlere göre çok üstün mekanik özelliklere , statik yeteneklere ve uygulama kolaylığına sahiptir. Çelik konstrüksiyon, hızlı, güvenli ve ekonomik olması ve belirli standartlara sahip olması nedeniyle hızla yaygınlaşan çelik yapı sistemidir.

Kullanım Alanları : 

 • Sanayi Yapıları
 • Depolar
 • Hangarlar
 • Havalimanları
 • Antrepolar
 • Özel projeler
 • Silolar
 • Basınclı Tanklar

neden_celik

 1. Ahşap ve betona göre daha izotropik ve mukavemeti yüksek bir malzemedir.
 2. Elastite modülü ahşapta 100.000, betonarmerde 210.000, çelikte ise 2.100.000 ‘dir. Yani ahşabın 21 katı, betonamenin 10 katıdır. Bu yüzden daha az sehim yapar ve daha az malzeme sarfı gerektirir.
 3. İnşaat aşamasında taşıyıcı elemanların mukavemet işini şansa bırakmaz.
  Yani mukavemeti ; beton santralindekilerin , mikser şoförünün, kalıpçının, demir bağlama işçisi ve taşeronunun, beton aplikasyon işçisinin, beton kür işçisinin ve nihayetinde müteahhidin inisiyatifine bırakmaz.
 4. Daha büyük malzemelerde çok daha büyük açıklıklar geçilebilir.
  Şunu hatırlamakta fayda var ; açıklık geçen yapı elemanlarının çoğunda momente bağlı çekme ve bükülme yükleri çelik malzemeyle karşılanır.
 5. Çok değişik şekillerdeki mimari geometrilere istenen mukavemet ve estetiği koruyarak mükemmel cevap verebilir.
 6. İmalat aşamasının  çoğu atölyede yapıldığından çalışma sürelerini dolayısıyla harcanan enerji ve zamandan tasarruf sağlar.

Uzunoğlu Yapı